Селище величі, краси та доброти

Дата: 29.06.2024 00:18
Кількість переглядів: 178

Є край такий, що на легенду схожий,
На казку, що в століття порина,
На цій землі благословення Боже,
Це Товсте, рідна сторона
 

У кожної людини в житті є щось таке сокровенне, найрідніше, без чого вона не може навіть уявити свого життя. Це рідний батьківський край.

 

610 – це не день і не два,

610 – це багатство століть.

Тут все, що було і буде,

Тут предків душа пломенить.

 

Вони нам у спадок дали

В боях відвойовану волю.

Кували майбутнє для нас

На щастя, на вік і на долю.

 

Перша писемна згадка про Товсте датується 1414 роком (ЦАІА м. Львів, ф.6 оп.1 спр.2 с.679). А відповідно до рішення сесії Товстенської селищної ради від 26.06.2024 № 4181 «Про встановлення святкової дати – Дня селища Товсте»  визначено дату відзначення Дня селища – 29 червня. На жаль, ця ювілейна дата випала у непростий для нас всіх час. Час, коли ворог підступно наступив на наші землі. Але ми віримо, що Перемога неодмінно настане і ми будемо відзначати ще не один День народження рідного селища.

Товсте – містечко з багатим історичним минулим, яке своїми коріннями сягає сивої давнини. Свою назву селище отримало від імені галицького боярина В`ячеслава Товстого, який був воєнним діячем, дипломатом і служив у князя Романа Мстиславича. Його прізвищем названо кілька населених пунктів на сучасній території Тернопільської області. Очевидно, володіючи кількома поселеннями нашого краю, Товстий назвав їх своїм прізвищем, які зберегли цю назву і до наших днів.

Щодо назви селища у Товстому існує і така легенда: «Колись у сиву давнину, у містечку жив пан і він був дуже товстий. Багато людей ходило до нього позичати, бо був дуже багатий. І коли по дорозі до нього люди зустрічалися, то говорили:

- Куди йдеш?

- Та до Товстого.

Від того й пішла назва селища.»

У 1434 р. поляки окупували Західне Поділля і Товсте перейменували на Тлусте. За нововведеним польським адміністративним поділом Товсте / Тлусте/ входило тоді до складу новоутвореного Червоногородського повіту Подільського воєводства. Майже вся повітова адміністрація Червоногороду, яку очолював староста (пошта, суд, торговий центр і інше) крім воєводи і воєнної замкової залоги знаходилась в Товстому. Про це засвідчує документ від 1464 року.

Був у Товстому, як і у всіх подільських містах, справжній оборонний замок, збудований в XVI столітті. Він був споруджений на штучному насипі, що утворював невеличкий пагорб. Чотири замкові форти були двоповерховими спорудами з накриттям. Між собою вони були сполученні підземними ходами. Один із таких довжиною 225 метрів знайшли при прокладанні газопроводу в селищі.

До сьогодні збереглися сильно перебудовані замкові форти. Їх місцеві краєзнавці називають «Фортами Михайла Хмеля», бо у XVI столітті тут жив батько Богдана Хмельницького, який за якусь провину перед Польщею був позбавлений маєтка в Товстому і висланий в Чигирин.

Товстенці приймали активну участь в національно-визвольній війні проти Польщі під проводом Богдана Хмельницького. Товсте було одне з семи основних повстанських центрів Галицького Поділля. Жителі Товстого і  Головчинців захопили замок Яна Давидовича в Червоному, за що в 1649 році були жорстоко покарані поляками, а їхні хати в кількості 195 знищенні.

Не мирилися товстенці і з турецькою окупацією, що продовжувалася з 1672 по 1683 роки. Одні покидали рідні місця, інші чинили збройний опір туркам. Під час одного із повстань у Товстому було вбито турецького пашу, на могилі якого зберігся донині надгробний камінь.

У 1701 р. королем Августином ІІ Товстому підтверджено Магдебурзьке право і всі давні привілеї.

Від 1772 р. Товсте під владою Австрійської імперії. Австрійський уряд офіційно визначив Товсте, як повітове містечко.

В Товстому з 1734 року проживав засновник хасидизму Баал – Шем – Тов /Бешт/, отже євреї – хасиди в якісь мірі могли б вважати своєю «Меккою» не тільки місто Умань, але й Товсте.

У 1854-1856 рр. збудовано стратегічну кам`яну дорогу Бучач- Товсте – Скала , у 1856- 1858 рр. – Чортків - Товсте – Заліщики, у 1895 – 1899 рр. через Товсте прокладено залізницю.

У 30-х роках ХХ століття у нашому селищі зародилася громадська організація «Просвіта». Очолив її Павло Скалецький, який відігравав важливу роль у просвітницькій діяльності організації. У Товстому була збудована хата-читальня (тепер - музей). Товсте було одним із центрів національно-визвольної боротьби в ХХ столітті.

У 1941-1942 рр. у Товстому розстріляно і захоронено німцями на єврейському кладовищі понад 5 тисяч євреїв.

Від 1948 року до травня 1951 року у Товстому діяла підпільна друкарня ОУН.

У 1996 році Товстому надано статус Історичного міста, і з 04.12.1996 входить до Ліги історичних міст України.

Духовними оберегами і окрасами селища є церква святого Архистратига Михаїла, збудована на початку століття за проектом видатного архітектора Яна Зубжицького – уродженця Товстого; мурований костел святої Анни, який поставлений ще у 1741 та був перебудований у 1912 році; церква святого Андрея Первозданного (1995).

Селище подарувало Україні і світу видатних людей – митців, вчених, громадських діячів, поетів і письменників, серед яких науковець, архітектор Ян Зубжицький;

о. Антін Навольський;

фізик, педагог Володимир Кучер;

мікробіолог, перекладач Євген Рослицький;

правник, журналіст, перекладач Іван Ставничий;

журналіст, редактор, громадський діяч Павло Дорожинський;

вчений у галузі стоматології, доктор медичних наук, академік Тарас Заболотний;

культурно-освітній діяч, заслужений працівник культури Мирослав Курилюк;

педагог дизайнер, редактор і ведучий радіопередач «Українська вечірня трибуна», ініціатор створення осередку Спілки Української молоді                                           ім. В. Павлушкова в США, меценат  Лев  Боднар;

громадський діяч, адвокат  Лонгин Горбачевський;

артист розмовного жанру, діяч культури  Борис  Єфремов;

поет, публіцист, літературознавець Володимир Барна;

гуморист Іван Олексишин;

вчитель, краєзнавець Ярослав Павлик, який був ініціатором створення музею історії селища Товстого, автор понад 100 статей із краєзнавства, історії козацтва та ін., ініціатор встановлення пам`ятників Т. Шевченку, старшинам січових стрільців, які загинули 1919 р., пам`ятних таблиць.

Журналісти, письменники, літератори Данило Онищук, Ігор Гулик, Василь Тракало, Орест-Ярема Фридрак, Ольга Тракало, Світлана Леськів, Ольга Кухта та багато інших.

Сьогодні Товсте є великим сучасним містечком, окрасою нашого краю. В ньому проживають 2920 осіб.

Товсте – це наш рідний, отчий дім. І щоб не трапилось, куди б не занесла нас доля – все одно нашим домом буде і залишається – рідне Товсте.

Тому любімо наше Товсте, несімо йому хвалу, честь і будемо гідними називатися Товстенці!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь